A nagy szokásátalakítás… “Megreformálom a reggeli rutinomat!”

Ezt mondtam immár 30 napja, és kezdtem a nagy reformot a reggelizős szokásom átalakításával.

30 nap elég bármilyen szokás átalakítására vagy egy új szokás kialakítására.

Ahogyan itt is leírtam, szerettem volna változtatni azon, hogy mit reggelizek, és egyáltalán ki kellett alakítanom azt, hogy MINDEN REGGEL EGYEK. Nem csak kávét és kekszet…, hanem valami táplálóbbat és bőségeset.

Télen elkezdtem reggelire zöld italokat, gyümölcs és zöldség turmixokat inni, de 2-3 hónap után azt vettem észre, hogy fogyok tőlük, ami az én esetemben nem szerencsés, mert nekem vékony testalkatom miatt pont nem fogyásra van szükségem.

Pedig a turmix reggelire egy villámgyors megoldás volt: pár zöldséget/ gyümölcsöt összevágtam, összeturmixoltam, és lehajtottam. Pár perc az egész, márpedig én nem szerettem volna ennél több időt szánni a reggelire. (Itt egy régebbi cikkem a hatékony 5 pontos reggeli rutinomról, megemlítve a reggeli turmixokat, smoothiekat is»»»)


Nem sok ötletem volt a reggelire:

Úgy indultam neki ennek a reggelizős szokást átalakító reformnak, hogy nem volt ötletem, mit egyek. Viszont azt már tudom, hogy az első lépés mindig az, hogy…

CSINÁLNI KELL,

EL KELL KEZDENI

…majd útközben jön a segítség. 

Amint eldöntöttem, hogy 30 napig figyelek a reggelizős szokásaimra, sok-sok ötlet jött velem szemben.

Az ötletek nagy részét antalvali oldaláról és Forján Petra Facebook oldaláról vettem.


Petra okleveles táplálkozástudományi szakember, aki otthon van az életmódváltásban, az egészségmegőrző tippekben és az egészséges táplálkozásban. 

Tetszik, amit Petra képvisel: figyel az egészségre, figyel arra, hogy mit eszik, de mindezt úgy teszi, hogy szeret enni, szereti a finom falatokat, és nem megy el szélsőséges irányokba.

Megkérdeztem Petrát, mit gondol a reggeli fontosságáról.

A reggelizés első számú szabálya, hogy váljon a napi rutin részévé. A reggeli adja meg azt a kellő energialöketet, amely az olyan megpróbáltatások mellett, mint a stressz, rohanás vagy fizikai munka, elengedhetetlen a szervezet számára. Kutatások alapján kapcsolat állhat fenn a reggeli elhagyása és a testsúly gyarapodása között. A reggeli pótolja az éjszakai „böjt” miatti energiabevitel kiesést. Alvás közben is égetünk kalóriát, hiszen lélegzünk, működik az emésztőrendszer, dobog a szívünk.

A reggelinek tartalmaznia kell az összes makrotápanyagot (szénhidrátot, fehérjét, zsírt). Ami azt jelenti, hogy jó minőségű, lassan felszívódó szénhidrátot válasszunk (teljes kiőrlésű gabonából készültet, zabpelyhet, zabkorpát, zöldségeket), ezáltal tudjuk azt biztosítani, hogy nem ingadozik a vércukorszintünk. Jó minőségű fehérje kerüljün a tányérra: tojás, magas hústartalmú sonka, olajos magvak, savanyított tejtermékek. Zsírok választásánál is legyünk tudatosak!

A reggeli elhagyása számos negatív következménnyel járhat, mint folyamatos éhségérzet, sóvárgás a cukros ételek után (hiszen leesett a vércukorszint), koncentrációs nehézségek, fáradtság.

Aki eddig nem reggelizett, azoknak egyik-napról a másikra nem fog menni. Szépen lassan kell hozzászoktatni a szervezetet a reggeli étkezéshez. Fontos a TUDATOSSÁG, az ELŐRE TERVEZÉS. Ha tudjuk, hogy reggel rohanni fogunk, készítsük elő előző este a reggelit, vagy keljünk 10 perccel korábban. Apró változtatások, amiket később a szerveztünk meg fog hálálni!

Kövesd Petra oldalát, ha táplálkozással, egészséggel kapcsolatos további tippeket olvasnál!

 


Miket reggeliztem ebben a 30 napban?

A hétköznapok pörgősebbek, így akkor kevesebb időt tudok szánni a reggeli elkészítésére.

30 nap alatt arra jutottam, hogy számomra a meleg reggeli sokkal jobban esik: talán azzal, hogy felmelegít, be is melegít. 🙂 A hideg, joghurtos reggelik kevésbé estek jó. Talán a nagy melegben, nyáron jobban esnek majd.

Magvas/ teljeskiörlésű házikenyér olíva- vagy tökmagolajjal és zöldséggel:

Általam sütött házikenyérből gyakran reggeliztem pár szeletet (frissen vagy pirítósként) olívaoljajjal/ tökmagolajjal meglocsolva, sok-sok zöldséggel: leginkább retekkel, mert ennek volt mostanában szezonja.

Zabkása:

Ennek végtelen változata van, és ebből kreatívan elég sokat kipróbáltam. Mikor mit találtam itthon. Túl sok íze nincs magában, ezért ízesítettem kakaóval, mézzel, és gyümölcsökkel. Az eperszezon miatt leginkább epresen ettem.

Dúsítottam még alkalmanként spirulinával is, ami egy zöld alga, és bár a színe miatt nem lesz túl csábító a reggeli, annál egészségesebb, mert minden tápanyag megtalálható benne, amire a szervezetnek szüksége van.

Chia pudding:

Ez megmarad tartalék ötletnek, kipróbáltam, finom, de, mint fent írtam, a hidegsége miatt kevésbé esik jól reggelente. Megmarad nasinak.

Palacsinta:

A variációk száma itt is végtelen. Zablisztes és hajdinalisztes változatokat próbáltam, és fogyasztottam ezeket leginkább házilekvárral.

Palacsintát hétvégente csináltam, mert annak az elkészítési ideje már nincs benne abban a pár percben, amennyit hétköznap a reggeli készítésére szeretek/ tudok szánni.

 


Ezután a sikeres 30 nap után újabb szokásomat fogom átalakítani.

Hogy melyik szokás lesz az? Ezt még ki kell találnom! Amint kitaláltam, mesélni fogok róla.

Velem tartasz? Együtt sokkal könnyebb! 🙂

Töltsd le a munkafüzetet.

Ha 30 napig, megszakítás nélkül, minden nap elvégzed azt az adott dolgot, akkor az tényleg a szokásoddá válik. Így TUDATOSAN, TE alakítod ki a szokásaidat.

(A munkafüzet átmenetileg nem elérhető, mert szeretném frissíteni.)

 


Írd meg kommentben, hogy melyik szokásodat alakítanád át, és kövess a Facebook oldalamon további inspirációért.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük